Psychoterapie Plzeň

Oko za oko, zub za zub

14.01.2023

Přístup CHOVÁM SE K LIDEM TAK, JAK SE ONI CHOVAJÍ KE MNĚ může fungovat, pokud je to chování prospěšné, láskyplné a užitečné. Ale když se k nám někdo chová ošklivě, pohrdavě, kriticky nebo dokonce násilně, rozhodně není užitečné oplácet mu stejnou mincí. Oko za oko, zub za zub, možná stále praktikují některé "barbarské" národy, ale v naší moderní společnosti se tento přístup rozhodně nevyplácí. Když obě strany opakují stejné chování a ani jeden není ochoten ustoupit, dostávají se do začarovaného kruhu. Když z něj nejsou ochotni vystoupit, stává se z něj krysí závod.  

S tímto odvetným způsobem se setkávám poměrně často nejen při konfliktech v období rozvodu a bojů o dítě, ale bohužel i ve svém okolí v běžném životě. Musím vám a vlastně i sobě přiznat, že v minulosti jsem se chovala mnohdy podobně. Dnes už vím, že oplácet "zlo zlem" nikdy nepřinese nic dobrého. Tak vznikli války a konflikty mezi lidmi. Bohužel na podvědomé úrovni se to děje i v jinak milujících vztazích.  

Skutečně má být každý špatný skutek potrestán? 

"Budu se k tobě chovat podle toho, jak se ty chováš ke mně. Když jsi na mně hnusná, tak ode mě nečekej děkuji a prosím." Marně jsem se snažila rozzlobenému klientovi vysvětlit, že právě proto jsou přesně tam, kde jsou.  Oba se snaží, ale když začnou nabíhat domněnky a zkušenosti z minulosti, nevyhnou se tomu, že se jeden nebo druhý bude chovat "hnusně", nebo alespoň v očích druhého. Tímto přístupem klient přenechává zodpovědnost na  bývalé partnerce. On sám může své jednání změnit a když to bude dělat dostatečně dlouho, ovlivní to i partnerku. Minimálně jí takzvaně vezme vítr z plachet. Na hádku totiž vždy musí být dva. To jsem se snažila vysvětlit, ale každá snaha marná. Vytvořil si tento program jako obranu a bál se, že když ji povolí, zhroutí se jako domeček z karet. Po pár pokusech  vysvětlování jsem to vzdala, protože si na to jednoduše musí přijít sami. Místo toho jsme se v terapii zaměřili na jiná témata, která jsme mohli ovlivnit.

Lidé v konfliktu se dostávají do smyčky vina - trest - vina - trest.  Každý "zlý" skutek má být náležitě potrestán je sice pravda, ale k tomu slouží justice a vyšší síla. Ve vztazích však trestání nemá, co dělat. Vytyčit hranice a nenechat druhého je překračovat lze i bez trestu. Je potřeba o těch věcech mluvit, ale existují lepší způsoby. Když se na situace podíváme z hlediska potřeb, tak pochopíme, že většina lidí se k nám nechová špatně ze zlých úmyslů. Pokud člověk je schopen rozeznat a ovládat své jednání, vždy se chová podle toho, jak moc jsou uspokojeny potřeby. A když nejsou, často pod vlivem emocí ubližuje ostatním, i když obvykle ne vědomě a už vůbec ne naschvál. 

Špatná nálada nikdy nechodí sama

Extrémní případy ve vyhrocených a konfliktních situacích nechme stranou. Pojďme se podívat na běžné životní situace, kde i v jinak funkčních vztazích používáme zub za zub. Představte si, že partner přichází z práce domů. Jen, co se objeví ve dveřích, je jasné, že má hodně špatnou náladu a začne metat blesky na každého, kdo se mu připlete do cesty. Nejdříve to schytá manželka, pak děti a najednou se roztáčí kolečko. Špatnou energii a náladu přenese na všechny v domu. Jindy milující rodina se promění v válku Roseových. 

Přenos energie je tak mocný. Když na sobě však budeme dostatečně dlouho pracovat, podaří se nám ten cyklus přerušit. Místo, abychom na protivného manžela začali taky štěkat, vyjádříme mu pochopení a zjistíme, co od nás potřebuje. Vyslechnout? Pochopení? Nechat být a dát mu klid? Rozptýlit? Těch možností je mraky, takže ideální je, aby nám to sám řekl. Pokud ani toho není schopný, pak nezbývá než zkoušet a snažit se potřebu vypozorovat. Nemusí to být tak těžké, vždyť už ho známě. Většinou reaguje v podobných případech stejně. Vždy je potřeba si ověřit, že naše vnímání jeho potřeby je opravdu to správné pro něj. 

Pamatujte si, že na Hádku musí být vždy dva. Když má jeden špatnou nebo rýpavou náladu, nic nám nepomůže nechat si zkazit i tu svojí. Naopak potřebujeme nastavit záchrannou síť, do které partnera zachytíme. Máš špatnou náladu, já mám dobrou, tak ti kousek té své dám. Ale pozor. Důležité je dávat z nadbytku, nikoliv nedostatku. Hádky i různé náročné situace nám odčerpávají energii, takže je potřeba pravidelně naše energetické nádrže doplňovat. Pokud jí máme sami skoro prázdnou, je velmi snadné nás rozhodit. 

Máte složité vztahy, kdy partner přenáší zodpovědnost za své chování na vás? Argumentuje stále, že se jen brání? Nebo máte jiné potíže ve vztahu a chcete s nimi pomoci. Neváhejte a objednejte se na terapii.

Zajímá vás, jaké další vzorce a programy ovlivňují naší komunikaci? Můžete stáhnout e-book neb přihlásit do emailového kurzu KOMUNIKACE BEZ OBALU. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky